Missziója azon a szilárd meggyőződésén alapul, hogy minden daganatos gyermek megérdemli a lehető legjobb orvosi és pszichoszociális ellátást, a származási országtól, fajtól, pénzügyi helyzettől vagy társadalmi osztálytól függetlenül. Azt is feltételezi és hirdeti, hogy sok beteg gyermek halála elkerülhető lenne, ha pontos és időben történő diagnózist állapítanának meg, ha megfelelő és megfizethető lenne a kezelés és elérhetőek lennének az alapvető, jó minőségű gyógyszerek.
A közfelfogással ellentétben a daganatos megbetegedség nem jelenti a remény feladását. Az orvostudomány fejlődése arra biztat minket, hogy van gyógyulás.
Szatmárnémetiben a Hans Lindner Alapítvány égisze alatt jött létre 2002-ben a Reménysugár program, mely a rákbeteg gyerekeket és családjaikat hivatott segíteni, segít a krízishelyzetben lévő vagy azon túljutott családok életminőségének javításában és a rehabilitációban, háttere minden olyan kezdeményezésnek, melynek kedvezményezettje a beteg gyermek , családja, de nemcsak ők... A tevékenységek kiinduló pontja, hogy közvetlen, folyamatos és őszinte kapcsolatot kell ápolni a beteg gyermek közvetlen környezetével, családjával és a helyi közösséggel, illetve az orvosi kezelő személyzettel. 2013 óta a Reménysugár az Romániai Országos Gyermekrák Elleni Koalició aktív résztvevője.
Miben tud segíteni az alapítvány?
• a családdal állandó és közvetlen kapcsolat ápolásával
• személyre szabott intervenciós terv kidolgozásával;
• orvosi vizsgálatok / kezelések anyagi fedezésével;
• az alapvető, természetes élelmiszerek biztosításával;
• jogi-adminisztratív tanácsadással
• ideiglenes szálláslehetőséggel az alapítvány kolozsvári lakásában;
• egészségügyi neveléssel, táplálkozási és főzési tanácsadással
• a család szükségszerű kiadásainak fedezésével;
• az egész család számára az oktatáshoz / képzéshez való hozzáférés megkönnyítésével;
• iskolai és szakmai orientációval / munkábaállással
• rekreációs / rehabilitációs / és szocializációs tevékenységeken való részvétellel;
• pszichológiai és lelki tanácsadással, csoportterápiával és egyéni beszélgetésekkel;
• élményt nyújtó események szervezésével a gyermekonkológiákon
• az érintett család lakáskörülményeinek javításával
• a gyermekonkológia és más kórházi gyermekosztályok fejlesztésével
A programok megvalósításának finanszírozásába egy éve bekapcsolódott Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala, az idei évtől a Szatmár Megyei Tanács is. Mégis még mindig főszerepe van a szatmáriaknak, akik bizonyítottan, lelkesen és kitartóan támogatják akár önkéntességgel, illetve jövedelemadójuk 3,5%-ával és más alkalmi adományokkal a programot. Az eredmény önmagáért beszél, mert eddig sikerült minden felvállalt feladatot véghezvinni. A programban résztvevő családok az elmúlt évek során egyértelműen erőt és reményt tudtak meríteni mások erőfeszítéseiből.
A Reménysugár ezentúl is folyamatosan örömmel várja soraiba mindazokat, akik közvetlenül szeretnének segítő kezet nyújtani a szenvedőknek, netán beszélni tudnak élményeikről, ami betegséget illeti, és megosztanák segítő tapasztalataikat a gyógyulás felé vezető útról. Rajtuk kivül mindig szükség van olyanokra is, akik új ötletekkel, kezdeményezésekkel szeretnének csatlakozni a Reménysugár Barátai csapathoz
Kapcsolat: Hans Lindner Alapítvány, Szatmárnémeti, Ceahlaului u. 38, telefon: 0261-715-136, mobil: 0731-008-168, www.fundatiahanslindner.ro, FB: Prietenii Raza Sperantei
A rák gyakrabban előforduló betegség a felnőtteknél, mint gyerekeknél, ennek ellenére a túlélési ráta igen rossz a gyerekek esetében, ha ezt nem diagnosztizálják időben. A rák különböző típusai eltérőek gyerekeknél és felnőtteknél, a helyet, gyakoriságot, szerkezetet és kezelést illetően.
A rák leggyakrabban előforduló típusai gyermekeknél a csontdaganatok, limfómák, agydaganatok és a leukémia. A gyermekkori rák tünetei:
folyamatos, megmagyarázhatatlan fogyás;
fejfájás, gyakran éjszakai vagy kora reggeli hányás;
fokozódó duzzanat vagy állandósuló fájdalom a csontokban, izületekben, háton vagy a lábakon;
kinövés vagy csomó, különösen a hasban, a nyakon, mellkason, medencében vagy a hónaljban;
túlzott sebzés, vérzés vagy kiütés;
gyakori fertőzések;
fehéres színeződés a pupilla mögött;
állandó hányinger vagy hányinger nélküli hányás;
állandó fáradtság vagy figyelemreméltó sápadtság;
figyelem vagy látászavar, mely hirtelen vagy folyamatosan fordul elő;
ismeretlen eredetű visszatérő vagy folyamatos láz.
Gyerekeknél, csakúgy, mint a felnőttek esetében, a következő tényezők járulhatnak hozzá a rák fejlődéséhez, pl. a környezetükben való dohányzás, az általunk gyakran használt termékekben fellelhető mérgező anyagok, tartósítószerek, hamisított és ellenjavalt élemiszerek. A rák gyakran ott fordul elő, ahol erre genetikailag nem hajlamosak. Amikor a gyereknél megjelennek a rákbetegség tünetei , az orvosnak és a szülőnek együtt kell működnie. Ha az orvos a betegség korai szakaszában ismeri fel a tüneteket, nagyobb remény lehet a gyógyulásra.
A közfelfogással ellentétben a daganatos megbetegedség nem jelenti az élet végét vagy egy halálos ítéletet. Az orvostudomány és orvosi kezelések fejlődése arra biztat minket, hogy változzon meg a véleményünk erről a betegségről. Egyre inkább a rákot már nem tekintik halálos, hanem csak krónikus betegségnek. A gyerekekre jellemző daganatok korai szakaszban 80-90%-ban gyógyíthatók.
A beteg, a család vagy más, a beteg személyhez közelálló személyek megtanulhatják, hogyan kell együtt élni a rákbetegséggel. Romániában a gyermekkori rákot egyetemi klinikákon, például Bukarestben, Kolozsváron, Craiova-n, Marosvásárhelyen, Brassóban, Temesváron, Iasi-ban és Nagyváradon kezelik. Meg kell jegyezni, hogy hazánkban is hasonlóak a rákkezelési protokolok a fejlett országokban alkalmazottakkal.